%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ברכת בורא מיני בשמים במוצאי שבת למנהג הספרדים


י' ניסן התשע"ז מאת:יונתן

שאלה:
האם במוצאי שבת הספרדים פוסקים כדעת המשנה ברורה (בסימן רצ"ז ס"ק א)שסובר שלעולם מברכים בהבדלה בורא מיני בשמים אפילו אם המין הוא "עצי" או "עשבי" ?

תשובה:
מנהג בני אשכנז שבמוצאי שבת לעולם מברכים "בורא מיני בשמים" על איזה מין שיהיה, כדי שלא יבואו לטעות המון העם, לפי שאין הכל בקיאים בכל ברכה המיוחדת, ובברכה זו יוצא על הכל. וכן דעת המג"א והשל"ה וא"ר ועוד אחרונים, וכ"כ המשנה ברורה רצז סק"א .

מכל מקום בני ספרד לא נהגו כן, וגם בהבדלה מברכים לכל מין ברכה הראויה לו, וכן מבואר בכף החיים (סימן רצ"ז ס"ק לא) עיי"ש.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.