%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ברכת אורח בבית ההורים


כ"ה כסלו התשע"ו מאת:אלי

שאלה:
שלום כבוד הרב, האם אדם שלא גר עם הוריו בבית כגון בחור ישיבה שחוזר לעיתים רחוקות הביתה צריך לברך בברכת המזון בבתי הוריו ברכת האורח? ומה הדין לגבי בן נשוי שמתארח ואוכל אצל הוריו?

תשובה:
בן אצל אביו נחשב לאורח, בין שהוא סמוך על שולחן אביו, ובין שאינו סמוך על שולחן אביו אלא לעתים רחוקות, - ומברך "ברכת האורח" בברכת המזון.

ובנוסח הברכה יאמר "הרחמן הוא יברך את אבי מורי בעל הבית הזה ואת אימי מורתי בעלת הבית הזה" וכו'

מקורות:
א"ר סימן ר"א אות א| כה"ח שם סק"א, וס"ק יג.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

« 1 של 3 »
« 1 של 3 »

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.