%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ברכות התורה בתשעה באב


י' אב התשע"ה מאת:נ.

שאלה:
כבוד הרב, בברכות השחר אומרים ברכות התורה?

תשובה:
חיוב תלמוד תורה שבכל ימות השנה שייך גם ביום תשעה באב, ולכן מברכים ברכות התורה כרגיל.

אלא שאסור לקרוא בתורה נביאים וכתובים, וכן אסור ללמוד משנה, וגמרא, והלכות, ואגדות, משום שנאמר "פיקודי ה' ישרים משמחי לב" ותשעה באב אסור בשמחה.

אולם מותר לקרוא איוב, ואיכה, ובנבואות הקשות שבירמיה וישעיה, ובמדרשי החורבן, והלכות אבלות וכדו'. וממילא ברכות התורה חלה על דברים אלו.

מקורות לעיון:
ראה בספר שיבולי הלקט (הלכות שמחות סימן כו) בשם הגאונים
שאין לברך ברכות התורה ביום תשעה באב. אולם השבולי הלקט דחה דבריהם משום שבתשעה באה רשאי ללמוד בדברי המותרים. ועי' עוד בשו"ת יביע אומר ח"ח יו"ד סימן לה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.