%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ברכה על פירות בתוך הסעודה


י"ב תשרי התשע"ז מאת:גדי

שאלה:
אדם שבירך המוציא לפני הסעודה, לאחר מכן אכל תפוח האם צריך לברך על התפוח, או שזה כלול בתוך הסעודה?

תשובה:
דברים הבאים בתוך הסעודה, אם הם דברים הבאים מחמת הסעודה שדרך לקבוע סעודה עליהם ללפת בהם את הפת, כגון: בשר, ודגים, וביצים, וירקות, וגבינה, וסלטים וחמוצים וכדומה , אפי' אוכלם בלא פת אין טעונין ברכה לפניהם, משום שברכת המוציא פוטרתן; ואינו מברך ברכה אחרונה לאחריהם, משום שברכת המזון פוטרתן.

אבל דברים הבאים שלא מחמת הסעודה, דהיינו שאין דרך לקבוע סעודה עליהם ללפת בהם את הפת, והם באים לקינוח הסעודה, כגון: תאנים וענבים וכל מיני פירות, ברכת המוציא אינה פוטרתן, שכן אינן מעיקר סעודה, אך מכל מקום לא יברך ברכה לאחריהם, כיון שבאו בתוך הסעודה ברכת המזון פוטרתם.

מקורות:
שולחן ערוך אורח חיים סימן קעז סעיף א.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.