%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

בריכה שפתוחה בשבת


ז' אב התשע"ה מאת:רוני

שאלה:
האם מותר ללכת ביום חול לבריכה פארק שפתוח בשבת?

תשובה:
למרות שלכתחילה מן הראוי שלא ללכת למקומות הפתוחים בשבת על מנת להביע את מחאתנו על רמיסת חומות השבת ברגל גסה במקומות הללו.

עם כל זה מעיקר הדין אין איסור ללכת למקומות הללו, באופן שגדרי הצניעות נשמרים בם כפי דרישות ההלכה, מפני שגם אם היחידים ימנעו רגלם ממקומות אלו, עדיין המקום ימשיך להחטיא את הרבים בחילולי שבת. ונמצא שאין הוא מסייע לדבר עבירה בהליכתו לשם.

אולם אם ידוע על מקום מסוים הפועל בשבת ורבנים מקומיים אסרו ללכת למקום זה ספציפי, עד שישובו מסורם ומדרכם הרעה , ברור לכל שאין ללכת למקומות אלו עד שהמקום יסגר בשבתות ובמועדי ישראל.

וההולך למקומות אלו שהרבנים אסרום הרי הוא בכלל מסייע לדבר עבירה, ושותף להחטאת הרבים רחמנא ליצלן.

ובכל אופן המדיר רגליו ממקומות הפתוחים בשבתות ובמועדי ישראל תבוא עליו ברכת טוב.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.