%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

בריאת העולם


ל' ניסן התשע"ג מאת:אדם

שאלה:
רציתי לשאול מספר שאלות:
1.בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ" מדוע ה' ברא אותם ולמה זה היה חסר לו שהיה צריך לברוא את העולם?

2."והארץ היתה תוהו ובוהו" - מדוע השם לא ברא אותה בשלימותה?

3.מדוע לקח לו 6 ימים ולא ברא את כל העולם כולו ברגע אחד ?

תשובה:
1. תכלית בריאת העולם:
כתב רבי משה חיים לוצאטו בספרו דרך ה' שער ב:

הנה התכלית הבריאה היה להטיב מטובו יתברך לזולתו. והנה תראה, כי הוא לבדו יתברך שמו השלמות האמיתי המשולל מכל החסרונות, ואין שלמות אחר כמוהו כלל. ונמצא שכל שלמות שידומה חוץ משלמותו יתברך, הנה איננו שלמות אמיתי, אלא יקרא שלמות בערך אל עניין חסר ממנו, אך השלמות בהחלט אינו אלא שלמותו יתברך. ועל כן בהיות חפצו יתברך להטיב לזולתו, לא יספיק לו בהיותו מטיב קצת טוב, אלא בהיותו מטיב תכלית הטוב שאפשר לברואים שיקבלו. עד כאן דבריו.

ועולה מדבריו שכל רצונו של השם יתברך בבריאת העולם הוא משום "שדרך הטוב הוא להטיב לזולתו" ולכך רצה השם להשפיע מטובו לאחרים וזוהי תכלית ורצון השם בבריאה .

2. "והארץ היתה תוהו ובוהו" מדוע לא נבראת בשלימותה?

והארץ היתה תוהו ובוהו. כלומר שבתחילה היתה הארץ שממה וריקנית, שלא היה בה לא אילן ולא עשב ולא אדם ולא בהמה ולא חיה ולא עוף ולא דגים ורמש, ולא חושך ולא אור ולא רוח ולא מים, כמו שתרגם אונקלוס "צדיא וריקניא". ובא הכתוב ללמדינו זאת לפי שמתוך החושך ניכר האור, ומתוך ההעדר ניכרת הטובה. לכן אמר לנו הכתוב שהעולם היה נעדר טובה לגמרי ואח"כ במאמר פיו יתברך, באו האור, והצמחים, הים והיבשה, והחיות, ובני האדם, וכו' כדי שנדע להעריך את כל הטובה אשר נתן לנו השם.
והמשך לתשובה הזו ראה במספר 3.

3. מדוע נברא העולם בששה ימים?

שאלה זו כבר שאלו חכמי המשנה בפרקי אבות [פ"ה משנה א] בעשרה מאמרות נברא העולם ומה תלמוד לומר? והלא במאמר אחד יכול להבראות? אלא להפרע מן הרשעים שמאבדין את העולם שנברא בעשרה מאמרות. וליתן שכר טוב לצדיקים שמקיימין את העולם שנברא בעשרה מאמרות:

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.