%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ברווז ואווז כשרים…?


ח' סיון התשע"ג מאת:אילנה

שאלה:
אומרים שברווז ואווז כשרים, ובתנʺך הם מצויינים בקבוצת החיות הטמאות, למה?

תשובה:
בתורה לא נתפרשו סימני העוף הכשר אבל פורטו בספר דברים (פרק יד) מיני עופות שאינם כשרים ואלו הם : נשר, פרס, עזניה, דאה, איה, עורב, בת היענה, תחמס, שחף, נץ, כוס, שלך, ינשוף, תנשמת קאת, רחם, חסידה, אנפה, דוכיפת, עטלף.
חכמינו נתנו סימנים בעופות הכשרים, אך בנוסף לסימנים קבעו שאין עוף נאכל אלא במסורת, דהיינו כשיש מסורת מקובלת מדורות שהוא טהור.

הברווז והאווז לא הוזכרו בתורה כלל.

האווז ומספר סוגי ברווזים יש עליהם מסורת לכשרותם ולכן הם נאכלים.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.