%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

בעניין השמיטה


ט' כסלו התשע"ה מאת:קינן

שאלה:
כבוד הרה"ג השלום והברכה,
בראשית חזק וברוך על כל הפעילות ומסירות הנפש הגדולה,

ברצוני לשאול את הרב שאלה בעניין השמיטה,
אני שוכר בית עם חצר, החצר הינה שטח אדמה לא מרוצף שבמהלך השנה צומחים שם עשבים שוטים וקוצים, ע"מ לחסוך ממני הוצאות שנתיות של גיזום העשבים ע"י השכרת פועל הנני קונה חומר ריסוס מיוחד בעלות נמוכה מאוד שמייבש את העשבים ואף מונע את צמיחתם מחדש עד לשנה הבאה,

ברצוני לדעת האם מותר בשנת השמיטה לרסס את החצר בחומר זה?

בתודה ובברכת יגדיל תורה ויאדיר! יישר חילו וכחו לאורייתא!

תשובה:
מותר לרסס בשנת השמיטה את האדמה בחצר, ובכניסה לבית, בחומר הדברה המייבש את העשבים השוטים על מנת למנוע צמיחת עשביה מיותרת בגינה.ואינו בכלל מלאכה האסורה בשנת השמיטה .

מקורות:
עי' ילקוט יוסף שביעית פ"ח בהרחבה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.