%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

בעבר הרחוק לקחתי טוש מבית ספר האם צריך להחזירו


כ"ה אלול התשע"ח מאת:יסכה

שאלה:
שלום כבוד הרב, כשהייתי בת שירות בבית ספר לימדתי ילדים בעזרת טוש מחיק וכתיבה ע"ג לוח של בית הספר, נגמרה שנת השירות שלי ולא החזרתי את הטוש אני אמורה להחזיר אותו או שזה בסדר להשתמש בו?

תשובה:
הרשות ניתנה לך להשתמש בטוש רק בתחומי בית הספר, ולכן אם הטוש הוצא מתחום בית הספר שלא ברשות, עלייך להחזירו לשם בהקדם, ואין רשות להשתמש בו כלל. כדין שואל שלא מדעת שהחשיבהו חז"ל כגזלן.%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.