%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

בנוסח התרת נדרים וקללות בערב ראש השנה


כ"ח אלול התשע"ח מאת:דורון ב.

שאלה:
הלשון של התרת קללות הארוך במחזור של הסליחות ממש דומה ללשון שלהתרת נדרים הארוך, האם אפשר לעשות לציבור רק התרת קללות ובתוכם התרת נדרים?

תשובה:
נהגו לעשות התרת נדרים בערב ראש השנה כדי להנצל מעונש נדרים. כפי שכתבו האחרונים (ברכ"י תקפ"א אות כא, שע"ת, כה"ח אות יט, ואות צט).

והמנהג לעשות כפי הנוסח שכתב הגאון החיד"א נוסח "התרת קללות" שהוא כולל בתוכו התרת נדרים וקללות נידויים ועוד. וכן ראוי לנהוג.

מקורות לעיון:
עי' אור לציון ח"ד עמוד כב.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.