%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

בית מלון בתשעת הימים


כ"ט תמוז התשע"ח מאת:ליאת בן שושן

שאלה:
שלום כבוד הרב, שבוע הבא סגרנו בית מלון באילת וזה נופל על בתשעת הימים האם אפשר לנסוע? בנוסף רציתי לשאול האם השנה לא אוכלים בשר כי הבנתי מחלק שאמרו שהשנה מותר לאכול בשר?

תשובה:
לגבי יציאה לנופש לבית מלון בתשעת הימים בוודאי שלכתחילה מן הראוי שלא לצאת לנפוש בימים אלו, לפי שצריך למעט בשמחה החל מראש חודש אב ועד התענית.

אך אם כבר נקבעה יציאה זו מראש, וביטולו יגרום לכם להפסד ממון, אין חיוב לבטל את הנופש .

וברור שאין קולא באכילת בשר בתשעת הימים. ולכן יאכלו שם דגים ומאכלי חלב ושאר מוצרי פרווה בלבד.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

« 1 של 6 »
« 1 של 6 »

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.