%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

בישולי גויים


כ"ז חשון התשע"ד מאת:אריה

שאלה:
אני גר עם שותף גוי וכל האוכל שאני קונה הוא כשר האם גם חל במה שהוא מבשל איסור בישולי גויים? ואם בכלים שהוא בישל מותר לי להשתמש לבשל לעצמי?

תשובה:
א. אף בבשר כשר, יש בבישול הנכרי איסור "בישולי גויים". ואסור לאכול את הבשר. וה"ה כל מאכל כשר שבישלו הגוי חל איסור על יהודי לאוכלו משום "בישולי גויים".

ב. נכרי שבישל לעצמו בכלי של יהודי בשר או כל מאכל כשר, הכלי צריך הכשר. ואסור ליהודי להשתמש בכלי עד שיכשירנו כדינו .

מקורות:
שו"ע יו"ד סימן קיג סעיף ד ובכה"ח ס"ק לה/ ושו"ע שם סעיף טז וכה"ח ס"ק פט.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.