%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

ביצה מבושלת עם קליפתה שעבר עליה הלילה


ח' טבת התשע"ד מאת:פנחס

שאלה:
האם יש בעיה עם ביצה קשה עם קליפה לאחר כמה ימים ?

תשובה:
כל מה שהקפידו חז"ל בזה, היינו דווקא בביצה "קלופה" שעבר עליה הלילה , אבל ביצה בקליפתה, אפילו לאחר כמה ימים אין שורה עליה רוח רעה ומותרת באכילה.

מקורות:

אמרו חז"ל (מסכת נדה דף יז עמוד א).אמר ר"ש בן יוחי: חמישה דברים הן שהעושה אותן מתחייב בנפשו ודמו בראשו: האוכל שום קלוף, ובצל קלוף, וביצה קלופה, וכו' שעבר עליהן הלילה, וכו' וביארו שם בגמרא שכל זה דווקא כשלא שייר עיקרן או קליפתן, אבל אם שייר בהן עיקרן או קליפתן - אין שורה עליהן רוח רעה ומותר לאוכלן.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.