%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

בוס שעושק את משכורתי, ויש בידי כסף השייך ל,ו האם מותר לי להשאירו אצלי?


כ"ט טבת התשע"ד מאת:השואלת

שאלה:
הבוס שלי גוזל ממני המון במשכורת שלי , והוא הביא לי כסף למונית לחזור הביתה, ונשאר עודף, האם אני חייבת להחזיר לו?

תשובה:
על מנת להחליט אם באמת הוא "גוזל" ממך עליך לספר את הסיפור ל"מורה מוראה" מובהק מדוע לדעתך נראה שהוא עושק אותך. ואם יתברר שלפי ההלכה הוא אכן עושק אותך. ואינו נותן לך מה שסוכם אתך . מן הדין את לא חייבת להחזיר לו את העודף שנשאר בידייך, ועל זה כגון זה נאמר "עביד איניש דינא לנפשיה".

מקורות : עי' גמרא מסכת ב"ק כז: בסוגיא דעביד איניש דינא לנפשיה/ וכתב הרמב"ם להלכה: (בהלכות סנהדרין פרק ב הלכה יב) וזה לשונו: יש לאדם לעשות דין לעצמו אם יש בידו כח הואיל וכדת וכהלכה הוא עושה אינו חייב לטרוח ולבוא לבית דין, אף על פי שלא היה שם הפסד בנכסיו אילו נתאחר ובא לבית דין, לפיכך אם קבל עליו בעל דינו והביאו לבית דין ודרשו ומצאו שעשה כהלכה ודין אמת דן לעצמו אין סותרין את דינו. עכ"ל. וכן פסק השו"ע חושן משפט סימן ד.ועי' באריכות בשו"ת יביע אומר ח"ו חושן משפט סימן א.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.