%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

בוטנים אמריקאים ברכתם


ג' ניסן התשע"ה מאת:ריקי

שאלה:
כבוד הרב, מה מברכים על בוטנים אמריקאים? תודה מראש.

תשובה:
בוטנים המחופים בקמח ברכתם בורא מיני מזונות. ויברך על החיפוי בורא מיני מזונות ופוטר בברכתו את הבוטן שברכתו בורא פרי האדמה.


מקורות:
כמבואר בשו"ע סימן רד סעיף יב| וראה במשנה ברורה (ס"ק נז) שהביא דברי המג"א ושאר האחרונים שהסכימו דהוא דוקא בחמשת מיני דגן אמרינן דהיכא דבא ליתן טעם אף שהוא מיעוט הוא העיקר וכדלקמן בסימן ר"ח ס"ב אבל בשארי מינים אזלינן בתר רובא: עי"ש וכיון שהציפוי מן דגן הוא אזלינן בתריה ומברך עליו ופוטר הטפל. ועי' בילקוט יוסף עמוד תלא דמעיקר הדין אין צריך להפריד החיפוי מהבוטן ויברך מזונות.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.