%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

בהוצאת ספר תורה מההיכל האם מוליכים אותו פתוח או סגור


ב' טבת התשע"ח מאת:אבי תורג'מן

שאלה:
כמוציאים ספר תורה מההיכל האם מוליכים אותו כשהוא פתוח או כשהוא סגור?

תשובה:
בני ספרד נהגו כמנהג ירושלים להוליך את הספר התורה כשהוא פתוח מההיכל ועד לתיבה על מנת להראות לעם את כתיבת ספר התורה, כמבואר בכף החיים (סימן קלג ס"ק יג).

אולם בני מרוקו לא נהגו כן, אלא נהגו להוליך את הספר תורה כשהוא סגור עד התיבה, ובתיבה מגביהים את הספר ומראים כתיבתו לכל העם הנמצאים בבית הכנסת.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.