%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

בדיקת חמץ מוקדמת


ט' ניסן התשע"ג מאת:יצחק דוידי

שאלה:
רציתי לשאול את הרב אני ואשתי לא נהיה בבית בליל י"ד זמן בדיקת חמץ, האם כשאבדוק לילה קודם בליל י"ג, אוכל גם לברך על בדיקת חמץ ?

תשובה:
נאמר בהלכה המפרש מיבשה לים או היוצא לדרך, ולא הניח אדם בבית שיוכל לבדוק עבורו בליל י"ד, אם הוא קודם לחג שלושים יום, הוא מחויב לבדוק בטרם יצא לדרך , אך לא יברך על בדיקה זו.
ולכן עליך לבדוק בליל י"ג אך לא לברך על בדיקה זו. ויש לבטל את החמץ בזמנו בכל מקום שתהיה.

מקורות:שו"ע ורמ"א סימן תל"ו, משנ"ב ס"ק ד, כה"ח אות י ואות לט.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.