%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

אמירת פרשת קריעת הים בשביעי של פסח מתי?


כ' ניסן התשע"ה מאת:מלי

שאלה:
כבוד הרב באיזה שעה צריך לומר קריעת הים בשביעי של פסח?

תשובה:
שבתפילת שחרית בשביעי של פסח נוהגים לומר פרשת "אז ישיר" בנעימה מיוחדת ומוסיפים בפרשת בשלח את שירת מרים עד כי אני ה' רופאך.

והמדקדקים קמים קודם אשמורת הבוקר וקוראים את סוד קריעת ים סוף בזוהר ואח"כ נוהגים לומר פרשת בשלח עד כי אני ה' רופאך בהתלהבות כאילו עומד על הים וראה את הנס ואומר שירה.


מקורות:
ראה כה"ח או"ח סימן תצ ס"ק סב.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.