%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

אכילת מצת מכונה בערב פסח


י"ג ניסן התשע"ח מאת:גדעון הכהן

שאלה:
שלום כבוד הרב, מי שמקפיד על אכילת מצה שמורה עבודת יד, האם יכול לאכול בערב פסח מצת מכונה? תודה.

תשובה:
כתב הרמב"ם (פ"ן מהלכות חמץ ומצה הלכה יב) "אסרו חכמים לאכול מצה בערב פסח כדי שיהיה היכר לאכילתה בערב, וכ"פ הרמ"א (תע"א סעיף ב).

ומבואר בפוסקים שאף מצה שלדעות מסוימות יוצאים בה ידי חובה בליל הפסח, אסור לאוכלה ביום י"ד בניסן - ולכן אסור לאכול מצת מכונה בערב הפסח, ובפרט שלדעת רבים מן הפוסקים שיוצאים בהם ידי חובה לכתחילה.(וברור שאין בכח המנהג הפרטי לשנות הלכה זו).

מקורות:
עי' מג"א תע"א ס"ק ו שאין לאכול מצה כפולה ונפוחה בערב פסח דשמא מצה היא, וכ"כ החוק יוסף אות ז, והכה"ח ס"ק כ. ודון מינה ואוקי באתרין. וע"ע בס' אור לציון פי"ג -ד

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.