%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

אכילת בשר במוצאי תשעה באב (דחוי)


י' אב התשע"ה מאת:ניסים

שאלה:
שלום הרב, האם אפשר לאכול בשר הערב במוצאי צום תשעה באב (ככיון שהוא צום דחוי)?

תשובה:
אם חל תשעה באב בשבת ונדחה ליום ראשון, מותר לאכול בשר ולשתות יין במוצאי הצום. וכל זה למנהג הספרדים, אבל למנהג האשכנזים אין לאכול בשר ולא לשתות יין בצאת הצום בלילה ומותרים רק למחרת.

מקורות:
רמ"א סימן תקנח כתב לאסור| אולם המהר"ש ויטאל כתב (בשער הכוונות דף פט) שאביו רבי חיים ויטאל זיע"א נהג לאכול בשר במוצאי תשעה באב דחוי.וכ"כ הברכ"י סק"ב. ועוד אחרונים עי' כה"ח ס"ק יט|וכ"כ בספר תורת המועדים עמוד שלד שמנהג הספרדים להקל בזה.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.