%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

איפור בחנויות סופר פארם בחינם כשאין מטרה לקנות את האיפור


ב' סיון התשע"ה מאת:גלית

שאלה:
כבוד הרב האם מותר להתאפר עם האיפור של ה"סופר פארם" לרגל אירוע שיש לי ואני רוצה לבוא מאופרת לשם, הם נותנים אפשרות לנסות את האיפור על מנת לקנות אותו. האם זה גזל כשאיני מתכוונת לקנותו?

תשובה:
האיפור נועד אך ורק למעוניינות לקנותו או לאלו שרוצות לבדוק ולראות אם האיפור מתאים להן וכדו', אך מי שאינה מעוניינת לקנותו וכל מטרתה לצאת משם מאופרת על חשבון החנות חינם אין כסף, הדבר אסור ויש בזה משום גזל.

ואף אם נאמר שאין בזה שוה פרוטה, מכל מקום גזל אסור מן התורה אף בפחות משוה פרוטה, מה גם שייתכן והוא שווה יותר מפרוטה.

ואם קרה בעבר שהדבר נעשה, יש להכנס לחנות ולשלם את עלות האיפור.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.