%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

איסור ריבית במתנה


ד' שבט התשע"ו מאת:עזרא

שאלה:
שלום כבוד הרב רציתי לשאול האם יש איסור ריבית במתנה כגון המקבל מתנה מחבירו ולאחר זמן המקבל מעוניין להחזיר לו מתנה חשובה יותר האם הדבר מותר מבחינת ההלכה?

תשובה:
המקבל מתנה מחבירו שלא על מנת להחזיר, מותר לחבירו להחזיר לו מתנה גדולה יותר, ואין בזה משום ריבית, שהרי אין כאן חוב. אולם אם כוונתו שבבוא הזמן גם חבירו יתן לו מתנה, אסור. וכל שכן אם אומר לו בפירוש שזה עבור מה שנתן לו, שהדבר אסור משום ריבית .

מקורות:
ב"ב דף קמה מדין שושבינות שאין בו משום ריבית| ועי' רמ"א או"ח ק"ע סעיף ג| ברית פנחס עמוד מב.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.