%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

אין עירוב בשבת


כ"ה אדר התשע"ד מאת:נעמי

שאלה:
אם אין עירוב איפה שאני גרה ולבשתי מעיל ואז יצאה לה השמש ונהיה חם אם אני יוריד את המעיל ויחזיק אותו ביד זה נחשב לטלטול??

תשובה:
במקום שאין ערוב אסור לטלטל את המעיל ביד, למרות החום. אולם במקום הצורך יש להקל להניח את המעיל על הכתפיים מבלי ללבוש את השרוולים.

מקורות :
איסור טלטול בגד ביד, פשוט הוא/ והיתר הנחת המעיל על הכתפיים עי' בשו"ת אז נדברו חי"ד סימן יד שכתב להתיר. ובשו"ת באר משה כתב דהמחמיר תע"ב. ובשש"כ (פי"ח הערה כד)החמיר לצאת כן לרה"ר גמורה עי"ש. ובמקום צער המיקל יש לו על מה שיסמוך, ובפרט דרה"ר דידן, לאו רשה"ר גמור לכו"ע.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.