%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

איך מתגברים על מידת הכעס?


כ"ה חשון התשע"ו מאת:טוביה

שאלה:
אני כל הזמן כועס, והסביבה סובלת ממני מאוד, איך מתגברים על מידה מגונה זו?

תשובה:
רבינו האר"י היה מקפיד מאוד בענין הכעס יותר מכל שאר העבירות, והיה אומר שאין הצדקה לכעוס אפילו בשביל מעשה מצוה, וכמו שמצינו על משה רבינו ע"ה (כמבואר בפסחים סו:).

והיה מבאר שבכל העבירות שחוטא בהם אינם גורמים פגם אלא באבר שחטא בו בלבד, אבל במידת הכעס פוגם הוא בכל הנשמה כולה ומחליף אותה לגמרי, כאשר נכנסת במקומה נפש מן הקליפה. ואע"פ שיעשה אח"כ תיקונים ותשובה מעולה ומצוות רבות – הכל נאבד ממנו לגמרי!!!
מפני שהנשמה הקודמת נתחלפה בנשמה טמאה, ונשארת הנשמה הטמאה במקומה, ומעתה צריך הוא עבודה מחודשת ומאומצת לתקן נפשו מחדש. וכן הוא בכל פעם ופעם שכועס (שער רוח הקודש דף ט).

נמצאת למד כמה חמור עוון הכעס שמפסיד ומאבד את כל מה שהשיג עד עתה בתיקוני נפשו.

והנה ברור לכל בר דעת שאם אתה עובד במקום עבודה מסודר ומתוגמל במשכורת טובה ובתנאים מצויינים, כאשר "הבוס" יעיר לך הערה שאמורה לפגוע בך, והנך מכיר את טבעו ומזגו החם של ה'בוס', שאם תגיב לדבריו בכעס ובחוצפה, תפוטר לאלתר, האם תכעס???

ודאי שלא!

וזאת מפני גודל ההפסד העומד למול עינך.

כך, ויותר מכך, עליך לחשוב כל פעם ופעם לפני שאתה כועס, שבכעס אחד אתה מפסיד את כל מה שהשגת עד הלום ברוחניות ובתיקוני הנפש.

אם תתמיד בחשיבה זו בוודאי שהדבר יתרום לך להתגבר על מידה מגונה זו, שמכלה גוף ונפש, ותזכה להגיע לענווה, ולכל המידות הטובות.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.