%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

איך מכשירים עלי גפן?


כ"ד ניסן התשע"ד מאת:לאה

שאלה:
שלום. רציתי לשאול בבקשה איך מכשירים "עלי גפן" ?

תשובה:
עלי גפן יש בהם שכחיות גבוהה של תולעים ולכן רצוי להשתמש רק בעלים צעירים וחלקים ללא בליטות ושקעים. וניתן להכשירם לאכילה על ידי בדיקה יסודית כדלהלן:

וישנם מספר אפשריות לכך:

א. ניקוי יסודי- השרייה במי ניקוי כ3 דקות שפשוף כל עלה בספוג דק עם סבון, ויש לשפשף את כל שטח העלה ובמיוחד בזוית שבין העורקים הבולטים בצד התחתון של העלה, ואח"כ יש לשטוף העלה בזרם מים חזק.

ב. הקפאה וניקוי- מקפיאים למשך 48 שעות לפחות. ושוטפים בזרם מים חזק תוך כדי שפשוף.

ג. הרתחה וניקוי- משרים במים רותחים למשך רבע שעה בכמות מים של פי שנים מן העלים.


מקורות:

ספר הכשרות לר"י פוקס עמוד שמח, ועי' בדבריו שהביא עוד אפשרויות לניקוי/ הליכות שדה 68 69 בהוצאת "מכון לחקר החקלאות ע"פ התורה" עמוד 58.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.