%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

אורז בוואקום שהיה שמור במקרר האם צריך ברירה לפני השימוש בו


כ"א תמוז התשע"ח מאת:אירנה מחדרה

שאלה:
שלום הרב, אורז בוואקום שלאחר שפתחו אותו היה שמור במקרר האם מותר לאכול אותו ללא ברירה? מה הדין בדיעבד?

תשובה:
וועד הכשרות של העדה החרדית פרסם מודעה בענין כשרות האורז הנמצא באריזת ואקום סגורה שאומרת: שכל עוד האורז נמצא באריזת וואקום הרי היא בחזקת נקייה מתולעים. ע"כ לשון המודעה.

היינו שהכשרות ניתתנת כל עוד האורז נמצא סגור באריזת הוואקום.

אם האריזה נפתחה אף אם היא במקרר ייתכן מאוד שכבר אין היא נחשבת כמוחזקת כנקייה מתולעים, ולכן נראה שראוי וכדאי לברור לכה"פ ברירה קלה לפני השימוש כל שלא שהתה האריזה זמן רב במקרר.

ואם האריזה שהתה זמן רב במקרר בכל אופן יש להתייחס לזה כאל אורז רגיל.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.