%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

אובדן של קרוב משפחה במה להתחזק לעילוי נשמתו


כ"ו כסלו התשע"ח מאת:גדי

שאלה:
כבוד הרב, אני נער מתחזק, היום לצערי נפטר מישהו במשפחה שלי, ואני רוצה לקבל על עצמי משהו לעילוי נשמתו מה הרב מציע? תודה רבה.

תשובה:
אין דבר המעלה את נשמתו של המת יותר מלימוד התורה, ולכן רצוי מאוד לקבוע עיתים לתורה כל יום, ולהקדיש את הלימוד גם לעילוי נשמתו.

ובנוסף להתחזק בשמירת שבת, שהמודה בה כמודה בכל התורה כולה, ובזכות זה ינוח המנוח על משכבו בשלום.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.