%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

אבקת חלב נכרי


כ"ב אדר התשע"ה מאת:אהרון

שאלה:
שלום כבוד הרב המשפחה שלי קנתה חטיף שוקולד שכתוב עליו כשר, "אבקת חלב נוכרי" . ורציתי לשאול האם "אבקת חלב נכרי" דינו כדין "חלב נכרי" או שיש להקל בזה?

תשובה:
יש מן הפוסקים שלמרות שהחמירו ב"חלב עכו"ם" במפעלים הנמצאים בפיקוח ממשלתי, בכל זאת הקלו ב"אבקת חלב" עכו"ם, מכמה טעמים.

אך היות ובארץ ישראל מצויים ב"ה שוקולדים ושאר מוצרי חלב לרוב בכשרויות מהודרות העשויות מחלב ישראל, לכן יש להחמיר שלא לאכול כלל דברי מאכל שמעורב בו "אבקת חלב נכרי".

ואשרי הנזהר לברוח במאה שערים של היתר כדי שלא יצטרך להיכנס לשער אחד של איסור!

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.