%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

אבלות בימי פורים


י"א אדר התשע"ה מאת:נ.

שאלה:
אדם שאבל על מות אמו שנפטרה לפני מספר חודשים האם מותר לשמוח בחג פורים? ולהשתתף במסיבת פורים נפרדת לגברים ונשים?

תשובה:
א. אבל רשאי לשמוח ביום פורים וחייב לשלוח מנות ולתת מתנות לאביונים ובשאר מצוות היום, ככל שאר עמך בית ישראל.[לגבי אם האבל רשאי לקבל משלוח מנות נחלקו בזה הדעות, ראה שו"ע ורמ"א סימן תרצו סעיף ד, ובספר הליכות עולם ח"א עמוד רלז).

ב. אבל על אביו או על אמו בתוך י"ב חודש, יכול להשתתף במסיבת "סעודת פורים" למרות שהסעודה נערכת מחוץ לביתו, אך אם יש במסיבה כלי נגינה יש לאבל להימנע מלהיות שם.


מקורות:

ראה שו"ע סימן תרצו, ובספר חזון עובדיה פורים עמוד קעג.

%d7%94%d7%a4%d7%a8%d7%a9%d7%aa-%d7%97%d7%9c%d7%94

 

גלריית תמונות

מענין לדעת

הג'ירף

לבם של הג'ירפים מגיע למשקל של עשרה קילוגרמים ולאורך של שישים סנטימטרים, ועליו לספק לחץ דם הגדול פי שתיים מלחץ דם של יונק גדול ממוצע, זאת על מנת לשמור על זרימת דם תקינה למוח. מכיוון שהרגליים של הגי'רף ארוכות מצווארו, הוא נאלץ לפשק את רגליו בפישוק רחב כאשר הוא רוצה להרוות את צמאונו . עובדה זו יוצרת בעיה כפולה: כאשר הוא רוכן קדימה לשתות, מוח הג'ירף עלול לקבל זרם גדול מידי של דם : כאשר הוא מתרומם חזרה, זרם הדם קטן באופן משמעותי , בשני המקרים עלול הג'ירף לאבד את הכרתו, לכן,מפותחות הג'ירף שתי מערכות לוויסות הדם: כאשר הוא מתכופף, זרם הדם ממותן על ידי מערכת מורכבת של שסתומים המווסתים את כמות הדם המגיעה למוח: כאשר הוא מתרומם , מערכת המכונה בשם " רשת מופלאה " ( Rete mirabile ) פועלת כמעין בולם זעזועים, ומונעת גם כן אובדן הכרה. לחץ הדם האופייני לג'ירף, שהוא גבוה מאוד יחסית ליונקים, מחייב את הג'ירפים להיות בעלי כלי דם עבים במיוחד.